Strona główna
Strona główna
Strona główna
Strona główna


Śp. Ks Infułat Edward Majcher

Warszawa, 20.04.2009

W poniedziałek - 20 kwietnia, wczesnym rankiem dotarła do nas smutna wiadomośa. W wieku 78 lat w szpitalu przy ul Lindleja w Warszawie zmarł ksiądz infułat Edward Majcher, Proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Warszawie na Woli w latach 1974 - 1999 r. Urodził sie 15 lutego 1931 roku w Białyninie, w woj. Warszawskim. Po ukonczeniu liceum im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, wstąpił do Metropolitalnego Seminarium w Warszawie, w którym studiował w latach 1949-1954.

W tym samym czasie ukonczył wydział Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego, ze stopniem magistra teologii. Świecenia kapłanskie otrzymał w sierpniu 1954 r.W 1970 r. ks. Edward Majcher został mianowany przez ks. Prymasa Stefana Wyszynskiego przewodniczącym Kolegium Wydziału Nauki Katolickiej Warszawskiej Kurii Matropolitalnej. Rozpoczął również prace dydaktyczną i wychowawczą jako wykładowca z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

W roku 1974 władza archidiecezjalna mianowała ks. Edwarda Majchera trzecim z kolei proboszczem parafii św. Wojciecha na Woli. W roku 1976 uzyskał stopien doktora teologii w zakresie katechetyzacji. W uznaniu zasług, ksiądz Edward Majcher został odznaczony w roku 1978 przez ks. Prymasa Stefana Wyszynskiego przywilejem rokiety i mantoletu, zaś w roku 1981 otrzymał z rąk ks. Prymasa Józefa Glempa, nadaną przez papieża Jana Pawła II, godnośa honorowego kapelana Jego Świetobliwości. Ojciec Świety nadał ks. prałatowi Edwardowi Majcherowi godnośa protonotariusza apostolskiego-infułata, a ks. kardynał Józef Glemp mianował Wikariuszem Biskupim Archidiecezji Warszawskiej.

W roku 1999 ks. Infułat (ze wzgledu na stan zdrowia - po przebytej cieżkiej operacji przeszczepienia serca) został rezydentem w parafii św. Wojciecha.

Nasz ks. Infułat Edward Majcher byl przez ostatnie lata swego życia człowiekiem przewlekle chorym. Przeszedł rozległy zawał serca, miał przeszczepione serce w 1999 roku, a ostatnio została przeprowadzona operacja przeszczepu nerki wykonana w Klinice Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii w Warszawie - 2009r.Krzyż swego cierpienia ofiarował Chrystusowi Panu. Znosił go meznie i z wielką cierpliwościa. Nigdy nie użalał sie nad swoim stanem zdrowia. Zawsze widzielismy na jego twarzy dobrotliwy uśmiech, nawet jesli był to uśmiech przez łzy z powodu bólu który przynosiła choroba.


Wprowadził:

Dziękujemy za wirtualne odwiedziny. Jesteś 8375 Pielgrzymem w naszej Świątyni.