Strona główna
Strona główna
Strona główna
Strona główna


Zaduszki wolskie...

Warszawa, 02.11.2009

Poniżej przedstawiamy przedruk artykułu z Katolickiej Agencji Informacyjnej z dnia 2009-11-02 dotyczący uroczystości ku czci pomordowanych mieszkańców Woli w czasie Powstania Warszawskiego.

Warszawa: Msza św. w intencji zamordowanych w Powstaniu Warszawskim mieszkańców Woli W intencji zamordowanych w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego mieszkańców Woli sprawowana była dziś w stolicy Msza św. w kościele św. Wojciecha. - Chcemy tutaj przez naszą obecność i modlitwę wspominać tych, którzy zostali zamordowani za to, że byli Polakami, za to, że walczyli za ojczyznę - powiedział ks. Paweł Powierza.

Duchowny podkreślił, że Dzień Zaduszny to czas wspominania tego co odeszło, jednak gdy dziś podczas Mszy. św. wspominamy tych, którzy walczyli o wolną Polskę, oddali swoje życie za ojczyznę wspominamy to co jest, nasze korzenie, naszą historię i tożsamość. – "Ta ziemia nosi prochy naszych ojców, dziadów, pradziadów od czasów Mieszka aż po nasze czasy - mówił ks. Powierza. - Ta ziemia jest dla nas wezwaniem, byśmy nie traktowali historii jako czegoś co minęło – zaznaczył. - Wiemy, że oni żyją, bo żyje Chrystus.”

Duchowny podkreślał, ze ofiara tych, co oddali życie za ojczyznę nie poszła na marne, bo żyjemy dziś w wolnej Polsce. - "Prośmy Boga, byśmy nie zaprzepaścili, nie zmarnowali, nie zapomnieli, ale żyli tymi wartościami, tymi ideałami życia, którymi żyli oni. To jest nasze świętych obcowanie z tymi, którzy walczyli za wolną Polskę – zaznaczył ks. Powierza.

Po Mszy św. nastąpiło procesyjne przejście na Miejsce Pamięci Narodowej przy ul. Górczewskiej 32, między wiaduktem kolejowym a Al. Prymasa Tysiąclecia. W tym miejscu, w dniach od 5 do 12 sierpnia 1944 r. Niemcy zamordowali 12000 mężczyzn, kobiet i dzieci - mieszkańców Woli. Tu nastąpiło dziś symboliczne odsłonięcie tablicy informującej o tym miejscu kaźni narodu polskiego. agp / Warszawa

-- Katolicka Agencja Informacyjna ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 listopada 2009 Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Również 2 XI o naszej uroczystości informowało Radio Watykańskie: Warszawa: Msza w intencji zamordowanych mieszkańców Woli

W intencji zamordowanych w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego mieszkańców Woli sprawowana była w stolicy MS7a w kościele św. Wojciecha. W homilii ks. Paweł Powierz.a podkres1il~ że gdy dziś wspominamy tych, którzy walczyli o wolną Polskę, wspominamy nasze korzenie, historię i tożsainość.

"Kiedy modlimy się dzisiaj~ to chcemy mieć z nimi łączność, chcemy mieć z nimi współudział, bo głęboko w to wierzymy~ że ich ofiara nie poszła na marne, czego w wymiarze historycmymjesteśn1y dziś świa~ bo żyjemywwo1nej Polsce" - powiedział ks. Powierza.

Po Mszy św. nastąpilo procesyjne przejście na Miejsce Pamięci Narodowej przy ul. Górczewskiej 32. Tam w dniach od 5 do 12 sierpnia 1944 r. Niemcy zamordowali 12 tys. mężczym~ kobiet i dzieci - mieszkańców Woli. Podczas uroczystości nastąpiło symboliczne odsłonięcie tablicy informującej o tym miejscu kaźni narodu polskiego.Wprowadził:

Dziękujemy za wirtualne odwiedziny. Jesteś 8374 Pielgrzymem w naszej Świątyni.