Strona główna
Strona główna
Strona główna
Strona główna


Kilka słów o Gorzkich Żalach

Warszawa, 18.02.2010

Gorzkie Żale mają wybitnie polski rodowód, a rozpowszechnili je w świecie nie tylko polscy katolicy, którzy z różnych powodów byli zmuszeni przebywać nieco dłużej, albo i na stałe, za granicą, ale także polscy misjonarze, którzy uczyli ich swoich wiernych.

Jak podają źródła historyczne, powstanie tego cieszącego się od paru wieków wielką popularnością wśród wiernych nabożeństwa pasyjnego wiąże się ściśle z Bractwem św. Rocha przy kościele św. Krzyża w Warszawie, gdzie odprawiono to nabożeństwo po raz pierwszy w 1698 roku.

Obejmowało ono początkowo hymny i polskie pieśni pasyjne, jego zaś struktura była oparta na dawnej jutrzni brewiarzowej (Matutinum). Do dzisiaj rozpoczynają się one Pobudką (Invitatorium), w której dochodzi do głosu płacz natury (planctus naturae) z powodu śmierci Chrystusa, melodia zaś opiera się na łacińskim hymnie Iam lucis orto sidere. Następujący tuż potem hymn Żal duszę ściska nawiązuje treściowo do staropolskiego przekładu hymnu Aures ad nostras Deitatis preces. Kolejnym śpiewem jest Lament duszy, podobny treściowo do znanej już przed powstaniem tego nabożeństwa Litanii o Męce Pańskiej i paru innych pieśni pasyjnych, kończący się zawsze inwokacją Bądź pozdrowiony..., zapożyczoną muzycznie z Litanii do Wszystkich Świętych. Następnie śpiewa się chwytającą szczególnie za serce pieśń zwaną Rozmową duszy z Matką Bolesną, treściowo i muzycznie opartą na średniowiecznej sekwencji Stabat Mater dolorosa.

Nabożeństwo Gorzkich Żalów zastępuje od lat Nieszpory niedzielne; odprawia się je jednak o wiele bardziej uroczyście, z wystawieniem Najśw. Sakramentu w monstrancji, z podniosłym na ogół kazaniem pasyjnym, w niektórych miejscowościach także z tzw. Suplikacjami i z uroczystym błogosławieństwem eucharystycznym.

Zapraszamy wszystkich naszych Parafian na Nabożeństwo Gorzkich Żali w każdą niedzielę Wielkiego Postu na godz. 18.00
Wprowadził:

Dziękujemy za wirtualne odwiedziny. Jesteś 8368 Pielgrzymem w naszej Świątyni.