Strona główna
Strona główna
Strona główna
Strona główna


Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej - Prof. Lech Kaczyński - nie żyje

Warszawa, 10.04.2010

To największa tragedia w historii Polski. Zginął Prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką W katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka i wielu najwyższych urzędników państwowych, posłów, senatorów, dowódców wojskowych i hierarchów Kościoła. Do katastrofy doszło o godzinie o 8.56 czasu polskiego na lotnisku wojskowym w Smoleńsku.

Według Paszkowskiego samolot zahaczył o drzewa. Prezydent wraz z polską delegacją leciał do Katynia na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. To nieszczęście drugie po Katyniu. Zginęła elita naszego kraju.

Przy podchodzeniu do lądowania samolot najprawdopodobniej zahaczył o drzewa i rozbił się. Na pokładzie samolotu były najważniejsze osoby w Polsce - urzędnicy, posłowie, biskupi, wojskowi. Zginęli m.in. prezydent Kaczyński z małżonką, szef IPN Janusz Kurtyka, NBP Sławomir Skrzypek, wicemarszałek sejmu Jerzy Szmajdziński, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Władysław Stasiak, Aleksander Szczygło, Paweł Wypych Mariusz Handzlik, Andrzej Kremer, szef sztabu gen. Gągor, posłowie Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wasserman, Grzegorz Dolniak, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, bp Tadeusz Płoski.

Wiceszef prezydenckiej kancelarii Jacek Sasin, który pojawił się na miejscu tragedii chwilę po wypadku, podkreślał, że był to tragiczny widok.

Msze żałobnne w intencji ofiar tragedii

Msze św. żałobne za ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego odbyły się w wielu kościołach i katedrach całego kraju. O godzinie 17.30 w Katedrze Wawelskiej - Nabożeństwo koncelebrował metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Zabił Dzwon Zygmunta

Wprowadził:

Dziękujemy za wirtualne odwiedziny. Jesteś 8979 Pielgrzymem w naszej Świątyni.