Strona główna
Strona główna
Strona główna
Strona główna


Ogłoszenia Duszpasterskie

Warszawa, 29.03.2020

V Niedziela Wielkiego Postu

1. W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych zasad bezpieczeństwa jesteśmy zobowiązani do dostosowania naszego życia religijnego do wskazań władz świeckich.

2. Wydarzenia o charakterze religijnym podlegają szczególnym ograniczeniom: we Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

3. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, Ks. kardynał Kazimierz Nycz udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem, oraz służbie zdrowia. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

4. W związku z pandemią coronawirusa wszystkie spotkania w grupach parafialnych i spotkania dzieci komunijnych, katechezy przed chrztem oraz nauki przedmałżeńskie zostają zawieszone do odwołania.

5. Odwołujemy wspólne nabożeństwa: Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej, Pierwszego Piątku oraz Pierwszej Soboty Miesiąca, a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcamy do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

6. W związku z epidemią zaplanowane rekolekcje parafialne zostały odwołane.

7. Ze względów sanitarnych prosimy o oddawanie czci Krzyżowi Świętemu przed głęboki ukłon lub przyklęknięcie. Prosimy o nie całowanie krzyża. Osuszone zostały kropielnice. Osoby, które chciałyby skorzystać z wody święconej powinny zgłosić się po Mszy świętej do zakrystii z własnym pojemnikiem. Ksiądz pobłogosławi wodę.

8. W tygodniu wszystkie Msze święte będą sprawowane według porządku powszedniego. Spowiedź w czasie wszystkich Mszy świętych oraz codziennie w godz. 9-12 i 15-18, po wcześniejszym umówienie się telefonicznym. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy spowiedź w miejscach bardziej otwartych (kaplica, salka, wewnątrz lub na zewnątrz świątyni, itp.), z zachowaniem wszystkich innych obowiązujących nas przepisów. Numer telefonu do kontaktu (22) 393-55-55 jest wywieszony na drzwiach wejściowych do kościoła.

9. Zachęcamy do prywatnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu zachowując obowiązujące nas przepisy prawa państwowego.

10. Kancelaria parafialna będzie czynna w godzinach 17.00-18.00, prosimy jednak korzystać z niej w wyjątkowych sytuacjach. Polecamy załatwianie spraw kancelaryjnych w miarę możliwości korzystając z telefonu lub poczty elektronicznej.

11. Zachęcamy do troski o osoby starsze, samotne, które potrzebują pomocy. Prosimy o zgłaszanie takich osób do kancelarii lub zakrystii.

12. Informujemy, że zgodnie z wytycznymi Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Warszawie, celebracja Pierwszej Komunii Świętej będzie możliwa dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii. Wobec zaistniałej sytuacji jesteśmy zmuszeni odwołać dotychczas ustalony termin Pierwszej Komunii Świętej. Obecne ograniczenia wynikające z decyzji organów państwa nie pozwalają na udzielenie żadnej wiążącej odpowiedzi na pytania ze strony rodziców co do nowego terminu Pierwszej Komunii Świętej. Dopiero po odwołaniu stanu epidemii, gdy dzieci wrócą do szkół w porozumieniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych zostanie ustalona nowa data uroczystości.

13. W minionym tygodniu zmarli nasi parafianie :

- śp. Stanisław Bany

- śp. Henryk Dzwonkowski

- śp. Edward Brzuszkiewicz

- śp. Adam Gawicki

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie

Zamieszczamy listę Mszy świętych, które będą transmitowane przez radio, telewizję w niedzielę 29 marca.

• o godz. 7:00 w TVP1 msza święta z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

• o godz. 7:00 w TV Republika msza św. z kościoła św. Augustyna na Muranowie

• o godz. 9:00 w Polskim Radiu msza święta z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

• o godz. 9:00 w PolsatNews msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej

• o godz. 9:30 w Telewizji TRWAM msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

• o godz. 10:30 w Polsat Rodzina i mediach COB msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej z kazaniem dla dzieci

• o godz. 11:00 na archwwa.pl, onet.pl, polskieradio.pl, polskieradio24.pl, stacja7.pl, dorzeczy.pl, tvn24.pl msza święta z kościoła seminaryjnego w Warszawie

• o godz. 11:00 w TVP1 msza święta z Jasnej Góry

• o godz. 11.00 w Radio dla Ciebie RDC oraz na wp.pl msza św. z archikatedryWprowadził: Ks. Paweł

Dziękujemy za wirtualne odwiedziny. Jesteś 29522 Pielgrzymem w naszej Świątyni.